Офіційний веб-сайт Державного архіву Івано-Франківської області30 травня 2018 року минуло 100 років з дня формування української державної служби – ухвалення Закону про урочисту обітницю урядовців і суддів та присягу військових на вірність Українській Державі. З цієї нагоди в обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій розгорнули тематичну експозицію, підготовлену спільно з працівниками Державного архіву області.

Відкриття ювілейної експозиції проходило для керівників і спеціалістів районних державних адміністрацій – учасників другого туру щорічного Всеукраїнського конкурсу «Кращий державний службовець», які навчалися на тематичному короткостроковому семінарі «Актуальні питання удосконалення діяльності державних службовців».

Презентували експозицію заступник директора центру з навчально-методичної роботи Любомир Бойчук, заступник директора Державного архіву області Любомир Харук, головний спеціаліст відділу використання інформації документів Держархіву області Андрій Сміжак та завідувач навчально-методичного кабінету центру Людмила Яковенко.

У відкритті тематичної експозиції взяли участь начальник міжрегіонального управління НАДС в Чернівецькій, Івано-Франківській та Тернопільській областях, доктор наук з державного управління, професор Світлана Онищук і начальник відділу кадрової роботи апарату облдержадміністрації Анатолій Мельничук.

В експозиції висвітлено події становлення української державної служби, яка як окремий інститут у її сучасному розумінні з’явилася у часи Української Держави гетьмана Павла Скоропадського. Це було однією із перших спроб розбудови на теренах українських земель, які перебували у складі Російської імперії, незалежної української держави. 

Саме 100 років тому гетьманом було закладено один із головних механізмів, що став невід’ємним атрибутом вступу на державну службу – складання присяги. При цьому присяга не була лише атрибутом – вона була обов’язковою умовою набуття статусу державного службовця. Цей елемент суттєво відрізняє державну службу в часи Скоропадського, зокрема від урядової служби у відомствах УНР доби Центральної Ради, яка просто проголосила збереження усіх урядових відомств Російської імперії, що існували на українських землях, і усіх службовців в них.

Головний спеціаліст ДАІФО Андрій Сміжак розповів усім присутнім про становлення уряду ЗУНР, формування складу держслужбовців та їх основних обов’язків. Окремо було приділено розповідь про умови прийняття на держслужбу та присягу на вірність державі. У своїй розповіді А. Сміжак наводив чимало прикладів та паралелей із встановленням держслужби в УНР та часів гетьмана П. Скоропадського.

Додамо, що матеріали тематичної виставки-експозиції структуровані за розділами «Український державній службі 100 років (1918-2018): історичні та правові засади державної служби України», «Становлення української державної служби в часи Західноукраїнської Народної Республіки». В експозиції також є книжкова виставка, присвячена 100-річчю запровадження державної служби України.


 
Loading