Офіційний веб-сайт Державного архіву Івано-Франківської області21 січня 2019 року в приміщенні Державного архіву Івано-Франківської області організовано тематичну виставку архівних документів «На шляху до соборної України» присвячену 100-річчю проголошення злуки УНР та ЗУНР.

На урочисте відкриття експозиції завітав керівник апарату облдержадміністрації Роман Маланій, представники місцевих засобів масової інформації, працівники архіву.
За словами Романа Маланія, соборність стала значущою подією в історії проголошення незалежності України.

«Сьогоденні події вкотре підтверджують, що для збереження цілісності нашої держави нам потрібна єдність, - наголосив посадовець. – Адже лише тоді ми зможемо протистояти іноземній інтервенції, зберегти нашу державну мову, автентичні традиції та культуру».

В. о. директора Державного архіву області Любомир Харук відзначив, що «сьогодні бійці в зоні АТО так само відстоюють не лише незалежність, а й соборність України, як і їхні попередники майже 100 років тому. Важливо проаналізувати і врахувати помилки минулого: брак національної єдності на початку ХХ ст., брак досвіду і містечковість інтересів тодішніх українських керманичів призвели до втрати української державності. Соборність України у сучасному, багатомірному розумінні пролягає від територіальної цілісності до громадянської консолідації. Україна обрала свій шлях – шлях непохитного національного консенсусу і безумовного та безперервного суспільного діалогу. Сила нації – в її єдності».

Головний спеціаліст відділу використання інформації документів держархіву області Андрій Сміжак зазначив, що «день 22 січня 1919 року ввійшов до національного календаря як велике державне свято — День Соборності України. Саме тоді на площі перед Київською Софією відбулася подія, про яку мріяли покоління українських патріотів: на велелюдному зібранні було урочисто проголошено злуку Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом творчої енергії нації та прагнення до етнічної і територіальної єдності.

Ті вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. У розмаї жовто-синіх знамен 22 січня 1990 року наші сучасники поєднали живим ланцюгом злуки Схід і Захід України. Віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною».


У рамках виставки було презентовано матеріали сторічної давності, які демонстрували прагнення українців до проголошення незалежної, Соборної України.


 
Loading