Фонд особового походження Романа Круцика

Державний архів Івано-Франківської області в умовах повномасштабної війни Росії проти України не зупинив роботу, працює та наповнюється документами Національного архівного фонду України. Особливо в цей тяжкий час для України, хочеться відзначити, що передані матеріали Романа Круцика продовжують відкривати нові сторінки історії нашого краю.

Робота над документами фонду особового походження колекцією документів, що утворилися впродовж життя наукової, службової та громадської діяльності Романа Миколайовича Круцика. Уродженець Івано-Франківщини, Народний депутат України 2-го скликання, голова Київської міської організації Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса. З 1988 року член Української Гельсинської Спілки, голова першого в Івано-Франківській області осередку товариства «Меморіал»; пізніше – голова Івано-Франківської обласної організації товариства «Меморіал». Працював над дослідженням масових поховань жертв комуністичних репресій в урочищі Дем’янів Лаз на Івано-Франківщині. З 1989 по 1991 роки – голова Комітету сприяння УГКЦ. У 1992 році  був одним із засновників Конґресу українських націоналістів (КУН), очолив Івано-Франківську обласну орґанізацію КУН.

Найцікавіші матеріали, які є історичним надбанням даної колекції це матеріали, що призначалися Головному командиру УПА, а також Голові Бюро Проводу ОУН – Роману Шухевичу. Хроніка матеріалів з 1943 по 1949 роки. Ці матеріали надходили з різних територій – Станіславівщини, Львівщини, Рівненщини, а саме:

– звітна документація (фінансові, військові, звіти тех. звена, політично-пропагандивні, вісті з терену, інструкції та доповнення до інструкцій);

– внутрішні документи підпілля (організаційні, вказівки, інструкції, конспірації);

– документи СБ ОУН (документи реферантури, студійно-інформативні матеріали, схеми структур органів держбезпеки УРСР та СРСР, інформації про методику роботи органів МГБ – МВД, завваги до ведення слідства, доручення по роботі СБ, повідомлення по справах, протоколи допиту та зізнання);

– інформація про голод на східноукраїнських землях в 1945-1947 роках (листування, вісті, квестіонари);

– пропагандивна документація (грошовий документ ОУН УПА – бофон, брошури, листівки, повідомлення про геройських загиблих, повідомлення про смерть та причини);

– інформація про заходи з радянізації (колективізація, масові репресії).

Теперішній окупант подібний тому який прийшов у 40-х рр, тож маємо вести популяризацію нашої історичної спадщини, бо таким чином не даємо розвиватися ворожій пропаганді.

Надалі дані матеріали допоможуть дослідникам, історикам, краєзнавцям відкрити нові сторінки суспільного життя та боротьби за незалежність України.