Одним із цінних фондів Державного архіву Івано-Франківської області є Р-2157, що містить 26 003 фільтраційних справ на громадян-остарбайтерів, примусово вивезених до Німеччини в роки Другої світової війни. Цей фонд є важливим та цінним джерелом для істориків та науковців, які досліджують тематику депортацій та примусового виселення людей до Німеччини в часи війни.
Фільтраційна справа – це своєрідне досьє з матеріалам про людей, вивезених в роки війни з окупованих територій для роботи в Німеччині та інших країнах, завойованих гітлерівцями. Фільтраційні справи складаються з таких документів: 1) документи радянських установ; 2) німецькі документи і матеріали; 3) інколи документи союзних військ – англійських, американських, французьких.
Голови та члени репатріаційних комісій – співробітники НКВС – допитували репатрійованих за 29 пунктами, найважливішими з яких були: «чому опинився на території інших держав», «чи підлягав арештам, допитам», «чи утримувався у спецтаборах противника», «чи проходив службу в німецькій армії» та інше. Окрім звичайних біографічних даних в цьому документі фіксувались відомості про трудову діяльність до початку, і в часи війни.
Особі, яка пройшла фільтрацію, видавалось посвідчення про направлення до постійного місця проживання з спеціальною позначкою. Потім ця картка передавалася з особовою справою репатріанта до місцевого органу НКВС, де останній перебував на обліку.
Протягом 1992-1993 рр. була здійснена передача документів осіб, вивезених до Німеччини (остарбайтерів) з архіву колишнього Управління КДБ в Івано-Франківській області до Державного архіву Івано-Франківської області ( входили фільтраційні справи та карточки).
З 1992 року в Україні пройшло декілька хвиль відшкодування збитків громадянам України з боку Німеччини. До Державного архіву Івано-Франківської області найбільше таких запитів надійшло в проміжку 1999-2004 рр.
Для шанувальників історії демонструємо світлини типової справи остарбайтера Федорчука Василя Михайловича (1923 р. н.) з м. Яремче.
З цими та багатьма іншими документами можна ознайомитися в читальному залі Державного архіву Івано-Франківської області, попередньо зареєструвавшись як користувач.