14 Чер 2024

Шановні користувачі!

Продовжуємо працювати над наповненням рубрики Е-Періодика. Перелік поповнено 4 новими виданнями: “Новий час” (1930), “Нова зоря” (1930, 1933, 1934). Цифрові копії газет доступні за посиланням. https://if.archives.gov.ua/e-periodyka/

Читати далі
12 Чер 2024

Студенти-практиканти спеціальності 032 «Історія та археологія» факультету історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника беруть активну участь в архівному проекті з оцифрування давньої періодики.

Сьогодні в стінах архіву триває робота над виготовленням цифрових копій газети «Нова Зоря» 1920-1930-х років. Перші номери цієї україномовної газети на релігійну тематику вже за лічені дні будуть розміщені на нашому веб-сайті у вільному доступі. Дякуємо нашим студентам за старання та відповідальність до поставлених завдань!

Читати далі
12 Чер 2024

Наша рубрика «У пошуку наукових відкриттів»

На світлині користувач фондами ДАІФО Роман Чорненький, який використовує документи нашого архіву ще з 2008 року. За цей тривалий час п. Роман написав на основі документів ДАІФО ряд статей та науково-популярних праць присвячених історії нашого міста та Прикарпаття.

Роман Чорненький – кандидат історичних наук, науковий співробітник філії Національного військово-історичного музею України – музею «Герої Дніпра» (м. Івано-Франківськ), член Національної спілки краєзнавців України. Народився 1986 р. в м. Івано-Франківську. Сфера наукових зацікавлень – історія словʼянських країн, повсякденне життя населення Станиславівщини, військова історія Галичини, упорядкування та інвентаризація цвинтарів та військових поховань. Автор наукових краєзнавчих статей та співавтор сценаріїв документальних фільмів «Дорога, Правда і Життя…» та «Франкове Прикарпаття».

Сьогодні п. Роман досліджує генеалогію Українських січових стрільців родом з Прикарпаття у рамках відзначення в нашому краї 110-ї річниці створення легіону УСС.

Читати далі
10 Чер 2024

Науково-довідкова бібліотека архіву поповнилася черговим збірником «Калуські історичні студії». Том 8, який ласкаво подарував провідний науковий співробітник Краєзнавчого музею Калущини, історик, джерелознавець Іван Тимів.

Збірник містить наукові статті з актуальних проблем історії України і Калущини. В збірнику проаналізовано суспільно-політичні виклики, що постали в ХІХ–ХХ століттях перед українською спільнотою. Окреслено дискусійні проблеми соціально-економічного і політичного розвитку краю, висвітлено біографічний сегмент і творчий доробок науковців та краєзнавців.

Окремі рубрики збірки складають статті про поховання Великої війни у Калуші, скульптурна Шевченкіана Калущини.
У рубриках «Галургія Калущини» та «Калуш індустріальний» інформаційно вагомими є статті присвячені історії розвитку соляної промисловості та промисловому виробництву у Калуші в другій половині XX століття.
Окремими додатками йдуть фотоматеріали – краєзнавчий літопис.
Над статтями, які його наповнюють працювало 18 авторів. Загалом у томі 349 сторінок з науковим статтями з актуальних проблем історії України і Калущини.
Колектив Державного архіву Івано-Франківської області щиро дякує шановному дарувальнику за черговий та вагомий внесок до фондів бібліотеки! Ми впевнені, що ця чудова праця знайде своїх читачів та буде для них корисною та пізнавальною.


Читати далі
9 Чер 2024

Щорічно, 9 червня, за ініціативи Міжнародної ради архівів (МРА) відзначається Міжнародний день архівів 📜📜📜
Саме завдяки архівам і архівістам, збереженим ними задокументованим фактам, завжди матимемо змогу пересвідчитися у тому, як все було насправді, без інсинуацій. Справа працівників архівів надзвичайно важлива для всього суспільства, нації та народу. Люди, які працюють в архівах продовжують вік документів, зберігаючи їх для наших нащадків, сприяють пізнанню історії та усвідомленню людського буття.

Державний архів Івано-Франківської області пишається, що наша команда стоїть поряд з колегами у всесвітній архівній професії, коли ми ділимось і вчимося один у одного, вирішуємо спільні проблеми та пропагуємо цінність архівів та їх важливість для нашого суспільства та держави!

Довідково: Міжнародний день архівів (International Archives Day), що відзначають щорічно 9 червня, заснований Міжнародною радою архівів (МРА, International Council on Archives, ICA) у листопаді 2007 року на Генеральній асамблеї у Квебеку (Канада). Дата для свята була обрана не випадково – саме в цей день у 1948 році рішенням ЮНЕСКО і під її егідою було засновано МРА. Дата утворення цієї організації та була визначена як Міжнародний день архівів, а перше відзначення цього дня, що пройшло у 2008 році, стало одночасно і 60-ю річницею МРА.

Читати далі
8 Чер 2024

У рамках Міжнародного тижня архівів #IAW2024, що проходить під гаслом «Кібер Архіви»/ #CyberArchives, надаємо доступ до відео на тему: «Реставрація кінохроніки за допомогою штучного інтелекту».

Вашій увазі – відреставрований архівний кінофільм «Український рух» (1918 р.) із застосуванням ШІ з коментарем автора проєкту, режисера Івана Канівця.
Гарного перегляду!

Читати далі
7 Чер 2024

Дуже часто наші публікації архівних документів приносять великі плоди. Нещодавно ми опублікували оголошення про чин похорону видатного художника та педагога Осипа-Романа Сорохтея на своїй сторінці у фейсбук, а вже сьогодні його онук Роман Сорохтей приїхав зі Львова до нашої установи, щоб на власні очі побачити архівні документи повʼязані з діяльністю свого діда. Всі нащадки художника Осипа-Романа Сорохтея намагаються зберігати та популяризувати спадщину великого митця.

«Родина Сорохтеїв дякує колективу Державного архіву Івано-Франківської області за працю в пошуках документів та відомостей, повʼязаних з художником О-Р. Сорохтеєм.

З повагою Роман Сорохтей, 06.06.2024 р.».

Читати далі
4 Чер 2024

Відповідно до графіка освітнього процесу та угоди про співпрацю між Державним архівом Івано-Франківської області та Прикарпатським національним університетом ім. В. Стефаника з 03 по 28 червня 2024 року в Держархіві області буде проходити архівна практика студентів 2 курсу спеціальності 032 «Історія та археологія» факультету історії, політології і міжнародних відносин.

Сьогодні в. о. директора архіву Андрій Сміжак, начальник відділу забезпечення збереженості документів, обліку та довідкового апарату Анжела Горошко, головний спеціаліст Інна Вількович розповіли студентам про історію архіву, специфіку та основні напрями роботи установи, склад та різновид фондів, специфіку та умови зберігання документів у сховищах та ін. Вже із завтрашнього дня студенти розпочнуть свою практику та будуть вивчати навички оцифрування документів, удосконалення картотек, картонування документів та ін.

Читати далі
3 Чер 2024

В нинішні не прості часи працівники обласного архіву намагаються зберегти робочу дружню атмосферу в колективі. Профспілкова організція ДАІФО завжди дбала про своїх спілчан. В довоєнні часи це були екскурсії за місто та по всій Україні, були зустрічі з цікавими людьми, діячами мистецтва, а зараз такі поїздки також є важливими і необхідними в оздоровчих цілях колективу. В минулі вихідні в організації провели мандрівку до сувенірного ринку в м. Косів, сироварні «Далекі гори» та Літературно-меморіального музею І. Франка в с. Криворівня.

Читати далі
30 Тра 2024

200 річний атлас світу

Прикарпатці зможуть побачити старовинний атлас світу 1800 року виготовлення. Унікальну збірку мап берегли в Державному архіві Івано-Франківської області більше 70 років.

Читати далі