Відбулася презентація книги про село Ямницю

25 січня у читальному залі Державного архіву Івано-Франківської відбулася презентація книги «Ямниця на давніх мапах та планах».

Її автори – Андрій Сміжак та Тарас Галян, обидва історики-архівісти.

Видана книга за ініціативи та фінансової підтримки уродженця села Ямниця Мирослава Табачина.

Захід відбувся за участю істориків-архівістів області, а також поціновувачів краєзнавчої історії. До вітального слова було запрошено директора Державного архіву Івано-Франківської області Романа Маланія, який привітав авторів з виходом книги про історію Ямниці. “Дужезнаково, що Ямниця  має чергову надруковану  історію, адже небагато сіл сьогодні можуть похвалитися таким великим досягненням”, – зазначив керівник установи.  Директор архіву також подякував кожному, хто долучився до написання цієї праці,  у яку було вкладено багато енергії та сил і побажав авторам нових досягнень на творчій, видавничій ниві.

Дана праця побачила світ завдяки доброчинній підтримці корінного ямничанина Мирослава Богдановича Табачина. За меценатські кошти авторам вдалося не тільки надрукувати презентабельну книгу, але й здійснити дослідницькі поїздки до Центрального історичного архіву у Львові та замовити деякі карти в архівах Відня. 

Для шанувальників краєзнавства у праці представлено 29 найважливіших карт де зображена Ямниця, які різняться між собою за походженням, типологією і призначенням. Дослідження відображає інформацію про еволюцію території села, його топографічні, гідрографічні, архітектурні та мікротопонімічні особливості. З перших сторінок читач порине в середньовіччя та побачить карту села на мапах Гійома Боплана та Фрідріха фон Міга, Наполеона Бонапарта та фон Шрамбля, пройдеться вуличками села на кадастрових картах 1848 і 1888 рр., зрозуміє лінії військових розмежувань австрійців та росіян на картах Першої світової війни та військової карти Німецького Рейху і ін. Дана книга стане чудовим колекційним доповненням для бібліотеки кожного поціновувача рідної історії та української книги.

25 січня у читальному залі Державного архіву Івано-Франківської області відбулася презентація книги «Ямниця на давніх мапах та планах» під авторством істориків-архівістів: начальника відділу звернень громадян Андрія Сміжака та головного спеціаліста відділу використання інформації документів Тараса Галяна. Рецензентом написаної праці став доктор Святослав Пахолкін з Інституту Східноєвропейської історії Віденського університету.

Збірник «Ямниця на давніх мапах та планах» охоплює період з середини XVII століття до Другої світової війни. Розпочинається книга з картографічної роботи Ґійома Левассера де Боплана, звідки дізнаємося про перше відоме топографічне позначення Ямниці. Цю карту уклали у 1630 -1647 рр., тобто ще до заснування Станиславова. Картографічна робота Боплана стала основою для мапи Покуття «Ukrainae pars quae Pokutia Vulgo dicitur», яка була видана у 1670 р. в Амстердамі гравером, картографом та видавцем Яном Віллемом Бляу. Як джерела, у збірнику використано адміністративні, кадастрові, геологічні, поштові та дорожні карти ХІХ – першої половини ХХ ст., зокрема карту Станиславівського повіту 1848 – 1849 р.; адміністративну карту королівств Галичини і Володимирії з Великим Герцогством Краківським та Герцогствами Аушвіц, Затор та Буковина 1855–1963 років; Франциско-Йосифінську карту 1869–1887 рр.; Ямницькі кадастрові карти 1848 та 1888 рр.; Генеральну поштову та дорожню карту Коронного краю Галичини і Володимирії, Аушвіца, Затора і Кракова та коронного краю Буковини             1874 р.; карту битих, залізничних та водних шляхів Галичини і Буковини 1898 р.; схематичну карту доріг Станиславівського воєводства 1935 р. та Станиславівського повіту 1938 р., врешті, мовну карту Станиславівського воєводства  1933 р.

Окремо варто виділити військові карти: підготовану для російської кампанії Наполеона 1812 р. карту французького генерального штабу; австрійську військово-топографічну карту 1861–1864 рр.; карту австрійського генштабу 1880 р.; австрійські тактичні карти періоду Першої світової війни та карту генштабу РСЧА 1925 р.; карту 1942 р., виготовлену Військовим географічним інститутом у Варшаві.

Збірник пропонує численні синхронічні зрізи просторового, соціального, економічного і культурного розвитку Ямниці. Ці зрізи водночас складаються у діахронічну картину протяжністю у три століття, вдало поєднуючи мікроісторію та локальність з тривалим історичним виміром. Цей процес свого часу французька Школа анналів назвала «longue durée». Така праця, без перебільшення, є унікальною, бо відкриває нові, часто непомітні з погляду загальної соціальної чи політичної історії, перспективи, подає приклад, гідний наслідування. Різноплановість джерельного матеріалу та його хронологічні межі роблять «Ямницю на давніх мапах та планах» важливою публікацією та доброю базою для подальших досліджень, з локального та мікроісторичного погляду.